Giżycko

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Giżycko leży w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Prowadzą z niego wodne trakty w cztery strony świata. Z uwagi na swoje usytuowanie Giżycko oddalone od Węgorzewa 24 km na południe, niemal przez cały rok stanowi nader atrakcyjne miejsce wypoczynku zwłaszcza dla miłośników sportów wodnych.

Tutejsze hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, prywatne kwatery, campingi i pola biwakowe niemal nigdy nie są puste. Ale do miasta warto też przybyć ze względu na jego oryginalne zabytki.

Przykładowo, najatrakcyjniejszym sposobem dotarcia z Węgorzewa do Giżycka i z powrotem wydaje się rejs statkiem Żeglugi Mazurskiej, której główna siedziba znajduje się właśnie w Giżycku.

Najznamienitszym zabytkiem miasta jest Twierdza Boyen wybudowana w latach 1843-55 między Jeziorem Niegocin a Jeziorem Kisajno. Ta wzniesiona z kamienia i cegły budowla odzwierciedla geniusz pruskiej szkoły fortyfikacyjnej.

Nie mniej interesująco jawi się Most Obrotowy na Kanale Łuczańskim zbudowany w 1860 r. Przypuszczalnie stanowi on jedyną tego rodzaju, czynną konstrukcję w Europie.

Tuż obok niego piętrzy się wzniesione w XV stuleciu skrzydło zamku krzyżackiego, wystawionego w mieście w XIV w. jako jedna ze strażnic, z których Krzyżacy kierowali inwazję na Litwę.

Uwagę przechodniów przyciągają również miejscowe świątynie, zwłaszcza kościół ewangelicki wzniesiony w latach 1826-27 według projektu słynnego niemieckiego architekta Friedricha Schinkela. Drugą świątynią w Giżycku jest kościół katolicki św. Brunona zbudowany w 1938 r. ku pamięci niemieckich żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Na jego wieży znajduje się charakterystyczny zegar, w którym układ tarczy i wskazówki wykonano z bagnetów.

By podziwiać panoramę miasta dobrze wspiąć się na Wzgórze św. Brunona usytuowane ok. 1,5 km od centrum Giżycka.

Ładny widok na miasto rozpościera się także z Wieży Ciśnień wzniesionej w 1900 r., która pełni obecnie funkcję niewielkiego muzeum miejskiego oraz kawiarni z tarasem widokowym.


Tekst: Sandra Nejranowska-Białka

Historia

Aż trudno sobie wyobrazić, że dawno, dawno temu, na miejscu dzisiejszego Giżycka, między Jeziorem Niegocin na południu, a Jeziorem Kisajno na zachodzie stał tylko zamek. Potem powstała przy nim osada, a z niej wyłoniło się miasto (prawa miejskie w 1612 r.).

Miastu od zamku nadano miano Lötzen spolszczone potem na Lec, a po II wojnie światowej na Łuczany, następnie zmienione na Giżycko od nazwiska Gustawa Gizewiusza (Giżyckiego) folklorysty i polskiego działacza narodowego na Mazurach.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz