Ewangelicki kościół Świętej Trójcy

Klasycystyczna świątynia protestancka, wznoszona w latach 1841-42. Charakterystyczną, wyróżniającą się pejzażu Mikołajek wieżę zegarową dobudowano “nieco” później, w 1880 roku. Projektantem budowli był ceniony architekt, Karol Fryderyk Schinkel.

Kościół Świętej Trójcy powstał po tym, jak poprzedni przybytek został zniszczony przez pożar w zbyt dużym stopniu, by nabożeństwa można było odprawiać bezpiecznie. Miejscowy pastor, niejaki Skupch, w 1834 r. potroił kościelną dziesięcinę, by zdobyć środki na budowę nowej świątyni. Zapewne wyjątkowo dużo kosztowało wykonanie sklepienia z ozdobnymi kasetonami oraz kunsztowne organy, zbudowane przez ełckiego mistrza Scherweita.

W wyposażeniu kościoła zachowało się sporo wiekowych elementów o dużej wartości historycznej. Szczególnie cenny jest przechowywany w skarbcu mszalny kielich, pochodzący z 1772 r. Ściany zdobią pamiątkowe tablice i religijne obrazy - najstarsze pochodzą z XVII wieku. Na szczególną uwagę zasługują portrety dwóch wyjątkowo zasłużonych dla wiernych i miejscowości pastorów, umieszczone w prezbiterium. Jednym z nich jest Andrzej Kowalewski, nazywany “pruskim Hiobem”.

Tuż obok kościoła mieści się Muzeum Reformacji.

Dodaj opinię

Zabytek z pierwszej połowy XIXw., wystawiony w stylu klasycystycznym. Architektem budowli, potrzebnej po pożarze starszej świątyni, był ceniony K.F. Schinkel. Wieża zegarowa jest starsza, ukończono ją w 1880r. Kościół Świętej Trójcy może się poszczycić pięknym i wiekowym wyposażeniem, m.in. kielichem mszalnym z XVIIIw., kunsztownymi organami i wieloma obrazami.

Ewangelicki kościół Świętej Trójcy wart uwiecznienia na wideo - świetnie to zrobi firma KM Studio kamerzysta Wrocław

Ewangelicki kościół Świętej Trójcy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Ewangelicki kościół Świętej Trójcy, zobacz gdzie w Mikołajkach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Ewangelicki kościół Świętej Trójcy.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Ewangelicki kościół Świętej Trójcy opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij