Żeglarstwo

Złapać wiatr w żagle, wypuścić się na wielką wodę i bujać myślami w przestrzeni niebieskich migdałów… Ech, żeglowanie w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich przypomina cudowny sen. Byle tylko pogoda dopisała, byle jak najdłużej się z tego snu nie obudzić.

Z Mikołajek można wypłynąć żaglówką choćby na największe na Mazurach, a zarazem największe w naszym kraju jezioro Śniardwy usytuowane na południowy-zachód od miasta. Ponoć wiejące na nim wiatry bywają nader kapryśne, jezioro polecane jest więc bardziej wprawnym wodniakom.

Ze Śniardw droga wodna na południe przez jeziora Bełdany, Guziankę Małą i Guziankę Wielką prowadzi do Rucianego-Nidy (19 km). Na południowy wschód wiedzie trasa do miasta Pisz (25 km). Biegnie ona przez jeziora Mikołajskie, Śniardwy i Kanał Jegliński stanowiący najdłuższy odcinek kanałowy (5,25 km) w systemie Wielkich Jezior Mazurskich.

Płynąc z Mikołajek w kierunku północno-zachodnim można dotrzeć do miasteczka Ryn (20 km). Trasa ta prowadzi w zasadzie jednym jeziorem wypełniającym długą rynnę jeziorną pomiędzy Rynem, Mikołajkami i Rucianem-Nidą.

Na północ od Mikołajek, przez jeziora Tałty, Tałtowisko, Szymon, Szymoneckie, Jagodne, Boczne, Niegocin można dotrzeć do usytuowanego niemal w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich Giżycka (37 km) a stamtąd przez jeziora Kisajno, Dargin, Kirsajty i Mamry do Węgorzewa. Po drodze można oczywiście zawinąć do wielu mniej obleganych przez turystów miejscowości, w których znajdują się niewielkie przystanie.

Oferta miejscowych czarterów (ul. Spacerowa 1, ul. Kowalska 3, ul. Pod Lasem 2, ul. Kajki 82) powinna zaspokoić wymagania każdego żeglarza. W Wiosce Żeglarskiej przy ul. Kowalskiej 3 znajduje się nowoczesny port z pogłębionym i oczyszczonym basenem, wyposażony w keje z doprowadzonym prądem i wodą, sanitariaty oraz natryski.

W porcie mieści się także punkt serwisowy sprzętu pływającego, świadczący usługi szkutnicze oraz wypożyczalnia jachtów i motorówek.

Dodaj opinię

Ile na Mazurach jezior i kanałów łączących kolejne akweny ze sobą, tyle intrygujących szlaków czeka tutaj na prawdziwych wilków morskich. Również pod względem infrastruktury, tj. portów i przystani, wypożyczalni sprzętu czy punktów szkutniczych, Mikołajki należą do czołówki polskich ośrodków żeglarskich. Pozostaje tylko liczyć na pomyślną pogodę.

Żeglarstwo adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Żeglarstwo, zobacz gdzie w Mikołajkach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Żeglarstwo.
  • 11-730 Mikołajki
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Żeglarstwo opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij