Wartownia Bośniaków - Muzeum Warmii i Mazur

Do mrągowskiego ratusza przylega zabytkowy, ryglowy budynek zwany Wartownią Bośniaków. Powstał on pod koniec XVIII stulecia, na potrzeby stacjonującego od 1790 roku tutaj 9. Pułk Bośniaków. Po pewnym okresie koszarową budowlę przystosowano do pełnienia funkcji miejskiej strażnicy. Dziś, tak jak w dawnym magistracie, swoją misję wykonuje tutaj Muzeum Warmii i Mazur (z główną siedzibą w Olsztynie).

Popularna Strażnica Bośniacka to nie tylko jeden z cenniejszych zabytków Mrągowa, ale też ważna placówka muzealno-edukacyjna. Działa tutaj izba pamięci poświęcona pisarzowi niemieckiemu Ernestowi Wiechertowi. Pochodził on z usytuowanego kilkanaście kilometrów na południe Pieresławka, gdzie do dziś znajduje się dom-leśniczówka, w którym się urodził. Literat kojarzony jest z wieloma utworami, przede wszystkim jednak z powieścią Dzieci Jerominów, nazywaną czasem epopeją Puszczy Piskiej, jako że dotyczy ziemi i ludzi, wśród których Wiechert dorastał.

Dodaj opinię

Wejściówki do oddziału Muzeum Warmii i Mazur w Wartowni Bośniaków w Mrągowie:

 • bilety ulgowe - 5 zł
 • bilety normalny - 7zł
 • bilety rodzinne - 13 zł w modelu 2+1, 16 zł w modelach 2+2, 1+3 oraz 2+3
 • we wtorki - oglądanie wystaw stałych bezpłatnie, wstęp na wystawy czasowe 2 zł
 • Informujemy, iż cennik może różnić się od zamieszczonego powyżej, co zależy od właściciela atrakcji.

  Ryglowy relikt pochodzący jeszcze z XVIII wieku. Swoją nazwę zawdzięcza 9. Pułkowi Bośniaków, który zajmował strażnicę w 1790 roku. Dawny posterunek wojskowy służy dziś jako oddział Muzeum Warmii i Mazur. Filia w całości poświęcona jest życiu i twórczości Ernsta Wiecherta - autora ponad 100 dzieł z różnych gatunków, a także nieprzejednanego krytyka hitleryzmu.

  Wartownia Bośniaków - Muzeum Warmii i Mazur adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Wartownia Bośniaków - Muzeum Warmii i Mazur, zobacz gdzie w Mikołajkach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Wartownia Bośniaków - Muzeum Warmii i Mazur.
  • Dostępne w deszczową pogodę
  Ceny biletów / cennik wejść do Wartownia Bośniaków - Muzeum Warmii i Mazur. Redakcja serwisu www.e-mikolajki.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
  • 0-5 zł
   Wartownia Bośniaków - Muzeum Warmii i Mazur cena biletu ulgowego: 0-5 zł
  • 7 zł
   Wartownia Bośniaków - Muzeum Warmii i Mazur cena biletu normalnego: 7 zł
  • 13-16 zł
   Wartownia Bośniaków - Muzeum Warmii i Mazur cena biletu rodzinnego: 13-16 zł
  Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Wartownia Bośniaków - Muzeum Warmii i Mazur opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
  Ocena
  Polecane dla:
  Dla dwojga
  Dla dzieci
  Dla dorosłych
  Dla seniorów
  Podziel się
  Udostępnij znajomym
  Udostępnij