Muzeum Mazurskie w Owczarni

Ich dzieje i kultura najczęściej umykają uwadze odwiedzających Mazury gości. Mazurzy czyli mieszkańcy południowych Prus Wschodnich, potomkowie polskich osadników z Mazowsza, którzy od XIV stulecia w kilku falach osadnictwa zasiedlili południową i częściowo wschodnią część Prus Książęcych jeśli w ogóle, widziani są jako element mało interesującego lamusa. Nic bardziej mylnego!

Można się o tym przekonać odwiedzając maleńką wioskę Owczarnię położoną 26 km na zachód od Giżycka. Działa tam Muzeum Mazurskie, umiejscowione w zabudowaniach byłego majątku ziemskiego.

Jego ekspozycja składa się m.in. z mebli, sprzętów gospodarstwa domowego, maszyn rolniczych, warsztatu tkackiego, starych map.

Jej charakter i snute przez gospodarzy muzeum opowieści prowokują do zadumy nad dziejami i kulturą Mazurów, którzy mówili gwarą mazurską, w odróżnieniu od katolickich Warmiaków byli luteranami, najczęściej nie uznawali się ani za Polaków, ani Niemców, lecz za polskojęzycznych Prusaków.

W XIX w. kiedy zostali poddani bezwzględnej germanizacji działał wśród nich przeciwstawiający się jej Gustaw Gizewiusz (Giżycki), który zabiegał o utrzymanie języka polskiego w szkołach, spisywał opowieści ludu mazurskiego

Dodaj opinię

Instytucja pokazująca wyjątkowość odrębnej kultury, jaką między XIV a XIX stuleciem wytworzyli Mazurzy - polskojęzyczni mieszkańcy Prus Książęcych. Oglądaniu zbiorów, jakie tworzą mapy, zrekonstruowane pomieszczenia domowe i warsztaty czy dawne sprzęty codziennego użytku, towarzyszą intrygujące opowieści gospodarzy o minionych czasach i ważnych postaciach.

Muzeum Mazurskie w Owczarni adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Mazurskie w Owczarni, zobacz gdzie w Mikołajkach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Mazurskie w Owczarni.
  • Dostępne w deszczową pogodę
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Mazurskie w Owczarni opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij