Rezerwat Jezioro Łuknajno

Na terenie gminy Mikołajki oraz na terenie gminy Mrągowo, 5 km na wschód od Mikołajek leży rezerwat przyrody „Jezioro Łuknajno”. Jest to rezerwat faunistyczny, utworzony przede wszystkim dla ochrony występującej tam największej kolonii łabędzia niemego w Polsce.

Obszar należy do międzynarodowej sieci rezerwatów biosfery UNESCO, jest także objęty konwencją RAMSAR chroniącą obszary wodne i błotne. W rezerwacie oprócz wspomnianego łabędzia żyją m.in. łyski, perkozy, kaczki, rzadkie w Polsce hełmiatki, kokoszki wodne, czaple siwe. Można tam spotkać również polujące nad wodą bieliki, rybołowy czy kanie rdzawe, a wśród leśnych zarośli dostrzec norkę amerykańską, jenota, dzika i łosia. Poruszanie się po rezerwacie dozwolone jest wyłącznie po wyznaczonej trasie.

Dodaj opinię

Najliczniejsza w Polsce kolonia łabędzi niemych - latem i jesienią żyje tu nawet 2,5tys. sztuk tych pięknych ptaków. Rezerwat Łuknajno całościowo ma charakter ornitologiczny - powołano go w 1947r., dla ochrony siedlisk ponad 175 gatunków, z czego wokół jeziora gniazduje 95, np. kaczka hełmiatka. Obszar ochrony przyrody rozciąga się na powierzchni 1189 hektarów.

Rezerwat Jezioro Łuknajno adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Rezerwat Jezioro Łuknajno , zobacz gdzie w Mikołajkach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Rezerwat Jezioro Łuknajno .
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Rezerwat Jezioro Łuknajno opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij