Rezerwat przyrody Pierwos

Miłośnicy przyrody mogą wybrać do rezerwatu leśnego „Pierwos”. Jest on usytuowany na południowy zachód od Mikołajek. Podobnie jak rezerwat ornitologiczny „Jezioro Łuknajno” leży na terenie Puszczy Piskiej, czyli drugiego co do wielkości kompleksu leśnego w Europie, w którego najcenniejszym obszarze utworzono Mazurski Park Krajobrazowy.

Rezerwat powstał w 1987 r. i obejmuje fragment Puszczy Piskiej z jeziorem Pierwos oraz odcinkami rzeki Krutyni i Gardynki. Dominuje w nim bór mieszany z dużym udziałem dębów, a w runie występuje wiele rzadkich gatunków roślin, m.in. widłak jałowcowaty, listera sercowata czy wielosił błękitny. Niezwykle bogata jest awifauna rezerwatu. Współtworzą ją m.in. żuraw, zimorodek, orlik krzykliwy, rybołów, pluszcz.

Dodaj opinię

Obszar o powierzchni powyżej 605 ha na terenie Puszczy Piskiej, chroniony z uwagi na wartościowe ekosystemy wodne, leśne oraz torfowiskowe. Pierwos to płytkie, systematycznie zarastające jezioro. W rezerwacie można natrafić m.in. na potężne dęby, wielosiły błękitne, listery sercowate, a faunę reprezentują np. puchacze, wilki, zimorodki, bieliki czy pluszcze.

Rezerwat przyrody Pierwos adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Rezerwat przyrody Pierwos, zobacz gdzie w Mikołajkach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Rezerwat przyrody Pierwos.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Rezerwat przyrody Pierwos opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij